DZIEŃ BABCI I DZIADKA W BOGDANOWIE
Na stałe już zagościł w kalendarzu szkolnych uroczystości Dzień Babci i Dziadka. Jak co roku, w mroźny, styczniowy dzień licznie przybyli do Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bogdanowie zaproszeni goście. Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I – III pod opieką swoich wychowawczyń przygotowali atrakcyjny program artystyczny. Były występy wokalne, taneczne i recytatorskie. Mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem.
Do życzeń dołączyła się dyrektor szkoły – Pani Tamara Kałcz, która w imieniu własnym i całego grona pedagogicznego nie szczędziła ciepłych słów, życząc Seniorom wielu szczęśliwych lat w zdrowiu i pogodzie ducha.
Doroczną tradycją Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bogdanowie jest
organizowanie jasełek bożonarodzeniowych. Przygotowali je uczniowie klas IV-VIII pod opieką ks.
prefekta Tomasza Błaszczyka. Oprawę muzyczną zapewnił organista parafii Bogdanów Pan Andrzej
Lasota .
Uroczystość uświetnili swą obecnością: proboszcz parafii Bogdanów ks. kanonik Wojciech
Gonera, Wójt Gminy Wola Krzysztoporska Pan Roman Drozdek, sołtys wsi Bogdanów Pan Kazimerz
Robak, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Małgorzata Członka i przewodnicząca KGW Pani Anna
Robak.
Po jasełkach odbyło się spotkanie opłatkowe, życzenia swiąteczne i wspólne kolędowanie .
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bogdanowie włączyli się do ogólnopolskiej kampanii edukacyjno - informacyjnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstawania pożarów w mieszkaniach i domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Kampania jest realizowana od października 2018 r. do marca 2019 r. Koordynatorem jest Pani Ewelina Kacperska.
W okresie jesienno - zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstawania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, niewidocznym, bezbarwnym i bezzapachowym „cichym zabójcą”.
Głównym celem kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar poprzez podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z pożarami w mieszkaniach i domach jednorodzinnych oraz emisją tlenku węgla, zapewnienie właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści z zamontowania i właściwej eksploatacji czujek dymu i tlenku węgla. Ważne jest przypomnienie o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych oraz sprawdzanie instalacji wentylacyjnych.
W działania prewencyjne włączyli się strażacy z OSP w Bogdanowie, druhowie TOMASZ OLAS i KACPER KOMOROWSKI, którzy zaprezentowali wyposażenie i uzbrojenie osobiste strażaka, środki specjalne ochrony osobistej, zasady korzystania z automatycznego defibrylatora zewnętrznego oraz omówili wyposażenie torby specjalistycznej R1. Uczniowie klasy VIII zaprezentowali algorytm resuscytacji krążeniowo-oddechowej.